Училище с лице, училище за личности

Обучение на преподаватели в Европейската организация за ядрени изследвания

Едно незабравимо и вдъхновяващо обучение там, където се разкриват тайните на Вселената

Фабиен Кунис, учител по физика и информатика в 125 СУ „Боян Пенев“ взе участие в програмата за обучение на преподаватели в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) - Женева.

Тази година участниците имаха уникалния шанс да разгледат отблизо ускорителите и детекторите, тъй като в края на 2018 г. всички ускорители и детектори бяха изведени от експлоатация за две години, за да бъдат подобрени модулите. Освен че надгради теоретичните си знания по физика на елементарните частици и на високите енергии, той успя и да усъвършенства знанията и уменията си по STEM (наука, технологии, инженерство и математика). ЦЕРН е мястото, където се раждат новите фундаментални открития в света. Но също така там се правят най-модерните технологични и инженерни решения, които намират приложение не само в науката, но и в технологиите, медицината и почти всички ключови сектори.

За Фабиен един от най-вълнуващите моменти беше възможността да се разгледа отблизо детектора с най-голямо българско участие – CMS, който се намира на 100 метра под земята и е част от най-големия ускорител в света LHC (Large Hadron Collider). По време на обучението си в ЦЕРН Фабиен Кунис успя да се срещне с нобеловия лауреат по физика Самюел Тинг. Това стана по време на посещението в контролната зала на AMS. AMS е абревиатура на Alpha Magnetic Spectrometer (Алфа-магнитен спектрометър). Това е специално създаден детектор, който е изстрелян в космоса и е инсталиран в Международната космическа станция. Неговата мисия е да изучава Вселената, нейния произход, да търси антиматерия и  тъмна материя, като прави подробни изследвания на космическите лъчи. Този проект е осъществен благодарение на проф. Самюел Тинг, който на 40 години получава Нобелова награда по физика за откритието си на частица, наречена псион (psion). Фабиен сподели, че това е била вдъхновяваща среща, която го мотивира да преподава с по-голяма страст модерната физика. Той споделя още, че след това обучение се чувства зареден и „ускорен" за нови предизвикателства през новата учебна година и с нетърпение очаква 15 септември, за да зареди и „ускори" своите ученици по пътя на знанието.


 

Този сайт използва "бисквитки", за да работи оптимално за Вас.
Повече информация Разбрах