- Детайли
-
Публикувана на Четвъртък, 26 Януари 2012 03:20
(04 януари 2011, 19:46)
Учениците вчера не осъществиха намерението си за масов протест, но желанието им за повече ваканция постави един сериозен въпрос - колко са натоварени те. Оказва се, че от години учителите недоволстват от учебните планове и програми, по които са направени учебниците. Съдържанието е твърде обемно и често неясно. Учители и директори настояват просветното министрество най-сетне да започне създаването на нови по-добри учебници. Така и децата ще бъдат разтоварени от многото и ненужни уроци.
В столичното 125-о училище вчера отсъстващите ученици не са били повече от обикновено, обяснява директорът му Ирена Анастасова. Все пак според нея просветното министерство е можело да направи компромис.
Ирена Анастасова - директор на 125-о СОУ: "Аз съм убедена, че диалогът и компромисът са нещото, което трябва да е водещо при решенията и мисля, че министерството можеше да направи този жест към децата, особено като става въпрос за два-три дни - нищо нямаше да се случи."
БНТ: "Ти искаше ли повече дни ваканция ?"
Бояна - 5 клас: "Един, два дни."
БНТ: "Защо?"
Бояна - 5 клас: "Защото то и без това беше съкратена ваканцията и аз съм свикнала от миналите години да е по-дълга."
Според учителите трябва да се мисли за нов график на ваканциите - те да са по-малки, но по-често.
Ирена Анастасова - директор на 125-о СОУ: "Децата са много натоварени и това не е от вчера и от днес и това се знае. Децата наистина се изморяват и то особено малките деца."
И като става дума за умората на учениците, разговорът тръгва към по-сериозния въпрос. Кога най-после просветното министерство ще подготви нови учебни планове и програми, за да могат и авторите да напишат по-добри учебници върху тях? Старите програми са още от 2001година и времето показа, че не са добри и излишно натоварват децата. Материалът стана по-сложен и обемен, а броят на часовете намаля. Най-ужасният пример за учебник, според историчката Гергина Миланова, е този по история за 6 клас.
Гергина Миланова - учител по история: "Непосилно е за деца в 6 клас да изучават конституции, преврати, множество войни, правителства, министри. Материалът въобще не е съобразен с възрастовите особености."
Трудно се правят нови програми, казват още учителите, ще отнеме 2-3 години, но все пак трябва да се започне. Според тях министерството вече много закъснява с промените. А това е може би най-сериозният проблем на образователната ни система - кога най-после децата ни ще започнат да учат по нормални учебници?
Автор: Елиана Димитрова
преглед на публикацията